Pięć ważnych zmian

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/piec-waznych-zmian-dla-rowerzystow-w-polsce,1,4255772,wiadomosc.html

Po pierwsze, dostosowuje polskie przepisy do prawa międzynarodowego, a dokładnie do ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Wiedeńskiej. Dzięki temu np. jadący prosto ścieżką rowerową rowerzysta będzie miał pierwszeństwo wobec jadącego z naprzeciwka i skręcającego w lewo samochodu osobowego (do tej pory wg prawa polskiego pierwszeństwo miał kierowca samochodu).

Po drugie, nowelizacja umożliwia budowę elementów infrastruktury rowerowej, które dotychczas w ogóle nie istniały w polskim prawodawstwie, a są popularne w krajach Europy zachodniej, np. śluz rowerowych. Taka śluza to zarezerwowany dla rowerzystów obszar pomiędzy skrzyżowaniem a linią zatrzymania dla samochodów. Kiedy auta zatrzymują się na czerwonym świetle, rowerzyści mogą je minąć i wjechać do śluzy, ustawiając się przed samochodami. Zwiększa to ich bezpieczeństwo przy ruszaniu spod świateł.

Po trzecie, nowelizacja legalizuje niestandardowe formy komunikacji rowerowej, często bardzo popularne w innych krajach europejskich – na przykład jazdę na rowerze z przyczepką rowerową dla dzieci czy jazdę rowerem elektrycznym.

Po czwarte, ustawa wprowadza wiele rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo rowerzystów, np. pozwala rowerzyście na jazdę środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu. Przepis ten pozwoli zapobiec sytuacjom, gdy wyprzedzające rowerzystę na skrzyżowaniu auto zaraz potem skręca w prawo, zajeżdżając mu drogę, co było częstą przyczyną kolizji na polskich drogach.

Po piąte, ustawa likwiduje wiele przepisów martwych bądź absurdalnych, np. zezwala rowerzystom na jazdę obok siebie, o ile nie utrudnia to ruchu autom. Dzięki temu legalne staną się treningi kolarskie czy turystyczna jazda obok siebie po pustej bocznej drodze, gdzie i tak nikomu to nie przeszkadza, czy też asekurowanie jadących na rowerze dzieci przez rodziców. Ustawa legalizuje też dość powszechne zjawisko wyprzedzania przez rowerzystów wolno jadących pojazdów (np. w korku) z prawej strony.